Artikel
2026.05.18

Förslag om lättnader i hållbarhetsrapporteringen

I slutet av 2022 antog EU-direktivet om företagens hållbarhetsrapportering (2014/95/EU) (”CSRD”). Direktivet skärpte kraven på vilken hållbarhetsinformation företag ska lämna och innebar att fler företag än tidigare måste upprätta en hållbarhetsrapport. De svenska reglerna har gällt sedan den 1 juli 2024. För stora börsnoterade företag med fler än 500 anställda började reglerna tillämpas för räkenskapsår som inleddes den 1 juli 2024 eller senare, det vill säga från den 1 januari 2025 för företag utan brutet räkenskapsår. Reglerna finns främst i 6 och 7 kap. årsredovisningslagen och innebär att de företag som omfattas ska ta in en hållbarhetsrapport i förvaltningsberättelsen och få den granskad av revisor.

Trots att reglerna är nya och ännu inte har börjat tillämpas av alla företag har CSRD redan fått stor uppmärksamhet. Direktivet har i vissa sammanhang beskrivits som ett tungt och komplext regelverk som ökar företagens administration och kostnader, i stället för att bidra till ett enklare och effektivare företagsklimat i EU. Mot den bakgrunden presenterade EU-kommissionen i februari 2025 Omnibus I, med förslag om att förenkla vissa regler, stärka konkurrenskraften och frigöra investeringskapacitet.

Omnibus I innehöll bland annat ett förslag till ändringsdirektiv för CSRD. Ändringsdirektivet antogs den 24 februari 2026 och trädde i kraft den 18 mars 2026. Därefter fick en svensk utredning i uppdrag att bland annat föreslå hur ändringsdirektivet ska genomföras i svensk rätt. Den 17 april 2026 remitterades delbetänkandet ”Lättnader i kraven på hållbarhetsrapportering” (SOU 2026:27), som syftar till att anpassa svensk rätt till ändringsdirektivet.

De viktigaste delarna av förslaget

  • Färre företag omfattas: Kravet på att upprätta en hållbarhetsrapport föreslås framöver gälla endast större företag och koncerner med fler än 1 000 anställda och en nettoomsättning över 4,9 miljarder kronor. Små och medelstora börsnoterade företag föreslås undantas helt. Om förslaget genomförs väntas endast 150–200 svenska företag fortsatt omfattas av kraven, jämfört med de omkring 1 600–2 000 stora företag som bedömdes omfattas när CSRD ursprungligen genomfördes. Därtill bedömdes då knappt 100 små och medelstora börsnoterade företag samt cirka 140 finansiella företag omfattas. Vissa företag som inte längre omfattas väntas ändå rapportera frivilligt.
  • Nya regler för värdekedjan: Förslaget innehåller nya regler om rapportering i värdekedjan. De ska skydda mindre företag mot omfattande informationskrav från större rapporteringspliktiga bolag och ge dem rätt att vägra lämna information som går utöver vad som anges i de frivilliga standarderna.
  • Utökat skydd för känslig information: Förslaget ger större möjligheter att undanta känslig information, till exempel företagshemligheter.
  • Styrelsens ansvar för hållbarhetsrapporten: Ändringsdirektivet ger medlemsstaterna möjlighet att undanta styrelsen från regler om kollektivt ansvar när det gäller hållbarhetsrapporteringsstandarder samt skyldigheten att upprätta och märka hållbarhetsrapporten i viss form. När CSRD genomfördes gjordes dock inga särskilda associationsrättsliga ändringar i denna del. I stället ansågs 8 kap. 4 § aktiebolagslagen tillräcklig, vilket innebär att styrelsen har det yttersta ansvaret för bolagets organisation och förvaltning även om vissa uppgifter delegeras. Därför föreslås inget undantag från kravet på kollektivt ansvar, eftersom det skulle bryta mot principen att styrelsen alltid har ett visst tillsynsansvar.
  • Krav på revisorer: Utredningen föreslår att den huvudansvariga revisorn ska vara auktoriserad och ha särskild behörighet att granska hållbarhetsrapporter. Revisorsinspektionen föreslås också få möjlighet att registrera fysiska personer eller företag från tredjeland för granskning av hållbarhetsrapporter i Sverige, under förutsättning att kraven på granskningen och granskarna motsvarar dem som gäller enligt svensk rätt.

Tidsplan enligt förslaget

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

Utredningen föreslår att de nya svenska reglerna för hållbarhetsrapportering ska gälla för räkenskapsår som börjar 2027, vilket innebär att den första rapporteringen sker under 2028. Företag som redan tillämpar de nuvarande reglerna efter den 30 juni 2024 ska dock enligt förslaget börja tillämpa de nya reglerna tidigare, nämligen för räkenskapsår som inleds den 1 januari 2026 eller senare. Nuvarande regler gäller tills de nya reglerna träder i kraft.

Delbetänkandet är på remiss till den 21 augusti 2026.

Hittar du inte vad du letar efter?

bg